27-28 січня в Україні говорили про пенсії. Доктори медичних та економічних наук, працівники міністерств, підприємці, стартапери, засновники благодійних організацій та багато інших спеціалістів взяли участь в Українському пенсійному форумі.

Найголовніші тези були наступними:

В Україні немає культури підготовки людини до пенсії

Працююча молодь часто-густо має фінансовий тягар у вигляді батьків-пенсіонерів. Через це вона менше заощаджує

Всі, нині працюючі, жителі України забезпечують пенсіонерів. Але цього недостатньо. Дефіцит пенсійного фонду збільшується з року в рік

У наших співвітчизників є серйозна недовіра до недержавних фондів. Вони впевнені, що їх накопичені гроші зникнуть

Активи українських недержавних пенсійних фондів - 127 мільйонів доларів, для порівняння активи польских НПФ - 120 млрд дол

70% українців хибно вважають, що саме держава має забезпечити їм гідну пенсію

53% українців на здогадуються про існування недержавних пенсійних фондів

Якщо всі українці, що працюють офіційно, будуть відраховувати 4% від своєї зарплати до недержавних пенсійних фондів, економіка держави отримає додаткових 2.2 млрд дол інвестицій щороку

Цільова аудиторія НПФ - 30-річні люди з офіційними доходами, які через 35 років вийдуть на пенсію і захочуть жити гідно. Але є питання, що через цей час буде з державою, і чи дійдуть ці гроші до людей?

Одна з проблем української економіки - недостатня кількість інвестицій. З появою НПФ їх стане більше. І ці кошти розвиватимуть вітчизняний бізнес

Чи близькі спікери форуму до істини?

Це справді так. Зараз 22% наших доходів ми віддаємо державі. На них вона утримує безробітних, тимчасово непрацездатних і потерпілих від нещасних випадків на виробництві. Але в основному ці гроші йдуть на утримання Пенсійного фонду. В 2020 таким чином він отримав 313 мільярда гривень. Ще 202 млрд довелося діставати з кишені держави (відповідно з кишень платників податків). Бо на виплату пенсій в Україні в рік йде стільки грошей, скільки на освіту і підтримку економіку разом узяті!

При чому, це геть не означає, що пенсіонери в нас шикують. 1 січня 2021 мінімальну пенсію підняли до 2400 грн. Вижити на ці гроші, як мінімум, дуже важко, а радше неможливо Тому, як правило, пенсіонерів підтримують діти, онуки або навіть сусіди. Уявіть собі ситуацію, коли сім’я з 30-річних чоловіка і дружини щомісяця висилають гроші або купують продукти для батьків, дідусів та бабусь одне одного. Відкладати за таких умов собі на майбутнє, погодьтеся, важко.

За 12 років до дефіциту у 202 мільярди

В 2008 році податків українців вистачило на покриття всіх пенсійних виплат держави. Більш того, Пенсійний фонд отримав на 6 мільярдів більше, ніж треба. Сьогодні йому вже не вистачає 202 мільярдів! І це зіграли всього-на всього три фактори: старіння нації, еміграція, відхід бізнесу в тінь. Щорічно українці мають утримувати все більше пенсіонерів, а особливості вітчизняних працедавців (зарплата в конвертах) перекладають цю ношу на все меншу кількість офіційно працюючих.

Але “білі” зарплати ситуацію з пенсіями в Україні не врятують. Так само, як і урівнювання пенсій суддів, прокурорів чи депутатів з виплатами для “звичайних людей”. Звісно, дефіцит фонду це зменшить, та не суттєво. Відчутнішого результату за нинішніх умов можна досягти лише шляхом підвищення пенсійного віку. Але це 100% спричинить негатив з боку населення, громадянську непокору, що може вилитися у зміну влади.

Очевидно, що цю систему час міняти. Як це можна зробити? Для початку домовитися з державою розподіляти ЄСВ на державний і недержавні пенсійні фонди. Адже державний геть не показує себе вмілим інвестором. А пенсійні фонди мають такими бути. Інакше сенсу з них мало. Уявіть: ви кладете кудись гроші протягом 40 років. Навіть, якщо ви знайшли місце, де вони будуть в абсолютній безпеці, їх частково “з’їсть” інфляція. Щоб як мінімум нівелювати втрати від інфляції, а як максимум - заробити дивіденди зі своїх вкладів, гроші треба інвестувати. Тому пенсійні фонди по всьому світу гроші вкладників інвестують і на цьому заробляють. В нас - ні. Перехід до НПФ і поява в Україні фондового ринку зможе цю ситуацію виправити.

Пенсіонери-злочинці в Японії

В Японії, де середня тривалість життя доходить до 90 років, держава також не справляється з пенсіями. Це відображається на… кримінальній хроніці. В 1997 році на 20 злочинів лише один робила людина старша 65 років. Зараз - кожне п'яте порушення закону на рахунку пенсіонера. При чому, діють вони максимально театрально: крадуть на очах у поліцейських, погрожують зброєю юрбі підлітків з телефонами. Все для того, щоб потрапити за грати. Там їх добре годують, лікують і розважають караоке. Паралельно на їхніх пенсійних рахунках акумулюються гроші. Через це владу навіть закликають змінити закони. Адже зараз крадіжка сендвіча за 53 гривні призводить до дворічного ув’язнення, яке коштує платникам податків 2 201 993 грн!

Пенсійна система в Японії працює наступним чином. Є державний пенсійний фонд (найбільший в світ, до речі), до якого громадяни сплачують 4335 грн щомісяця. Роблять вони це, щоб через 40 років отримувати 17 235 грн на місяць. Ще 48 599 грн/міс японці в середньому отримують, якщо протягом життя працювали в організації, що вносила до фонду 20% від їхньої зарплатні. Таким чином сині та білі комірці подорожують Парижами і Нью-Йорками, а селяни, самозайняті і перманентні безробітні дійсно бідують в старості. Далі може бути ще гірше. У 1960 році на 1 пенсіонера припадало 10 людей робочого віку, зараз - лише 2.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль прогнозує, що в недалекому майбутньому на одного офіційно працюючого громадянина буде два пенсіонера. Зараз ця пропорція складає - 10 до 11. Порівняйте з Японією, і зрозумієте до чого готуватись.