Ми звикли обговорювати криптовалюти в розрізі шахрайства і спекуляцій. Жоден більш-менш відомий стартап не проходить повз наших уважних очей. Очі нишпорять усюди: по дорожній карті, Whitepaper, GitHub, вони пролазять в профілі команди в Linkedin, Facebook і Instagram. Нас вже недостатньо переконати іменами Вера, Палмера або Бутєріна. Нам потрібні серйозні докази того, що наші гроші не витратять на яхту або суперкар.

У цьому всьому проявляється наша ментальність. Ми все ще віримо брендам. Віримо, що Леброн буде завжди грати в фіналі NBA, а Pepsi з Adidas не обдурять. Десь в цьому храмі віри є і вівтар для банків. Потужні організації з чвертю мільйона співробітників по всьому світу, які продають нам в іпотеку будинок, дають замовити піцу і оплатити підписку на HBO. Піца буде з'їдена під приквел до "Гри престолів", ми розчаруємося в сазі, а наша віра в банки нікуди не дінеться.

Або все-таки ні? Давайте поглянемо на банки на прикладі JPMorgan Chase. Точніше — на присутність цього потужного фінансового холдингу в скандальній хроніці.

2002

Через 2 роки після заснування внаслідок злиття близько тисячі фінансових інститутів JPMorgan Chase оштрафували на 80 мільйонів доларів. Причина — необ'єктивні дослідження, які організація підсунула своїм інвесторам.

2003-2005

2,2 мільярда доларів — сума, яку держава зобов'язала виплатити JPMorgan Chase. Виявляється, холдинг фінансував Enron Corporation і допомагав їм каламутити зі звітністю. А ті хлопці, в свою чергу, виводили в свої кишені мільярди доларів, проводячи їх як невдалі проекти. Після того, як акції компанії впали з 90 доларів до 1, а акціонери подали позов на 40 млрд доларів, вона збанкрутувала.

2005

Ще одне банкрутство, на цей раз WorldCom, призвело до того, що JPMorgan Chase виплатив 2 мільярди доларів інвесторам компанії. Так як виступав її страховиком.

2009

Мер Алабами Ларрі Ленгфорд потрапив за грати за фінансові злочини, пов'язані з обміном облігацій. Щоб справі не давали подальший хід, JPMorgan Chase підмастив всіх свідків. Так вважала комісія з цінних паперів (SEC). У підсумку банк відбувся штрафом в 722 мільйони доларів.

2010

Трейдер JP Morgan Chase Бруно Іксіл на прізвисько "Лондонський кит" злив на торгах 6 мільярдів інвесторських грошей. За це британська влада оштрафувала компанію на 920 мільйонів доларів. Сам трейдер згодом назвав себе цапом відбувайлом і заявив, що всього-лише виконував вказівки згори.

2011

Міністерство оборони США відправляло солдатів воювати в Афганістан, а JPMorgan Chase продовжував стягувати з них іпотечні кредити. Коли ветерани об'єдналися і подали груповий позов, банк позбувся 27 мільйонів доларів. А начальник відділу кредитування Дейв Лоуман пішов у відставку.

2011

Паралельно з цим JPMorgan Chase порушував економічні санкції щодо Куби, Ірану, Судану і Ліберії. 300 мільйонів доларів штрафу.

2012

100 мільйонів доларів. Стільки коштує тишком-нишком підвищувати мінімальні щомісячні платежі по кредитних картах споживачів. Одним прекрасним ранком хлопці прокинулися і раптово збільшили їх з 2 до 5%. За що поплатилися колективним позовом.

2013

Тендерна діяльність дочірньої компанії JPMorgan Ventures Energy Corporation привела до звинувачення в маніпулюванні енергетичним ринком. 410 мільйонів доларів штрафу.

2014

Холдинг довгі роки закривав очі на діяльність Берні Мейдоффа зі страху втратити клієнта, на якому можна добре заробити. Клієнт же в цей час відмінно заробляв на інвесторах своєї фінансової піраміди (можливо, найбільшої в історії). У JPMorgan про це знали, але не повідомляли в державні структури. Розплата була суворою — 2,05 мільярда доларів.

2014

В ході кібератаки хакери викрали дані більш ніж 83 мільйонів клієнтів JPMorgan Chase.

2016

JPMorgan Chase укладав вигідні угоди в Гонконзі, обіцяючи найняти в структуру сотні друзів і родичів членів китайського уряду. Цей підкуп розкрився і холдинг змусили заплатити за хабарництво 264 мільйони доларів.

2018

SEC зобов'язала JPMorgan Chase виплатити більше 135 мільйонів доларів у зв'язку з махінаціями з американськими депозитарними розписками.

2020

JPMorgan Chase заплатив майже 1 млрд доларів штрафу для врегулювання претензій федеральних органів влади США з приводу причетності до маніпуляцій на ринках обігу дорогоцінних металів і коштовних паперів. Вони інкримінують ряду співробітників банку спуфинг — тобто наповнення ринку ордерами на покупку і продаж без наміру здійснювати операції. Дана практика була заборонена в США після фінансової кризи 2008 року. Претензії у регуляторів виникли до групи трейдерів JPM в Нью-Йорку, Лондоні і Сінгапурі, які маніпулювали цінами на біржі дорогоцінних металів і фондових біржах.

Тільки з 2008 по 2013 рік на судові розгляди JPMorgan витратив близько 18 мільярдів доларів. Але організація не вчиться на помилках. Практично щороку трапляється новий гучний скандал. Було б таке в блокчейн-співтоваристві, JP Morgan Chase давно відправили полірувати бронзу на "Титаніку". Але оскільки ми все ще живе в світі фіатних грошей, це один з найбільших і найавторитетніших банків світу. Такі справи.