Продавці квартир не надто шанують аукціони. Вони не хочуть мати справу з посередниками, хочуть продати якомога вигідніше і отримати гроші відразу, без комісій і ризиків. В Україні немає інтересу до аукціонів і у покупців. Але тут справа швидше в тому, що на цьому ринку поки занадто мало пропозицій.

Робимо наголос на слові "поки". В останні роки серйозно зросла кількість людей, які не здатні обслуговувати банківські позики, кредити, іпотеку. Розраховуватися з кредиторами доводиться і особам, щодо яких проводилась процедура банкрутства. Один з найпростіших способів погасити борг — закласти своє майно. У зв'язку з цим почастішали випадки продажу квартир через аукціон.

Аукціони — історія не нова. Думка про неї склалася часто-густо негативна. Люди не вірять, що на аукціоні можна придбати нерухомість на 30-50% дешевше ринкової ціни. Багато хто думає і про те, що це "разводняк", на якому наживається купка обраних. Давайте спробуємо розібратися, чи так це?

Аукціонний метод — метод швидкого продажу, який був розроблений в США. Його винахідником вважається Білл Ефрос. Суть методу така: квартира виставляється на торги за заниженою ціною, це, природно, привертає велику кількість потенційних покупців. Далі, у міру підвищення ціни претенденти відсіюються. Переможець платить максимальну ставку і забирає об'єкт.

Вигідно придбати бажані квадратні метри можливо в тому випадку, якщо на ринку нерухомості відбулося зростання цін, а на майданчику аукціонів — ні. Або ж якщо банк виставляє житло за залишковою вартістю. Добре заощадити можна на купівлі заставної нерухомості, яка реалізується з ініціативи боржника або за угодою сторін. У цьому випадку ризики придбання проблемної нерухомості знижуються, адже цю угоду контролює банк. Він зацікавлений в тому, щоб договір був законним, і його ніхто не оскаржив.

Як формується ціна на лот нерухомості для аукціону

Спеціальна комісія проводить експертну оцінку відчужуваного майна, початкова ціна якого може бути нижче оціночної вартості. Оціночна вартість визначається з урахуванням різних факторів і може бути як досить привабливою для покупців, так і цілком ринковою. Чим вища ймовірність того, що нерухомість буде куплена в найкоротші терміни, тим вище буде і оціночна вартість майна, а значить і стартова ціна лота.

Крок аукціону дорівнює одному відсотку від початкової вартості лота. Таким чином, чим вище стартова ціна, тим більше мінімальний крок аукціону. У максимальному кроці покупці не обмежені. Цікаві об'єкти житлової нерухомості продаються за ринковими цінами, оскільки це зумовлено стабільним попитом на такого роду пропозиції.

Але, як правило, підсумкова вартість при покупці квартири або будинку через електронні майданчики торгів виявляється нижчою, ніж при угодах через агентства нерухомості. Покупець оплачує реальну, а не штучно завищену продавцями або агентами вартість нерухомості. Також заощаджуються кошти за послуги ріелторів і підготовку всього пакета документів, необхідних для продажу - цю роботу повністю бере на себе ФГВФО.

Ключовий фактор при оцінці заставного майна — ймовірність його швидкого продажу. Цілком можливо, що об'єкт, який зацікавив покупця, знаходиться в ідеальному стані, в такому місці, яке ускладнює його швидкий продаж, але підходить конкретно йому. Це може бути квартира в маленькому місті або котедж у віддаленому районі. 90% потенційних покупців таким варіантом, не зацікавляться, але решта 10, які вибирають житло саме в цьому місці, можуть придбати відмінну нерухомість за низькою ціною.

Варіанти проведення торгів

Чистий аукціон. Це коли власника і його агента цікавить найдорожча пропозиція, тобто нерухомість продається тому, хто запропонував більше за інших учасників.

Метод найкращої пропозиції. Коли вибір робиться на користь учасника, який пропонує суму трохи нижчу, ніж інші, але зобов'язується виплатити всі гроші разом, а не по частинах. А також зробити це швидко: наприклад, протягом трьох днів, тоді як інші пропонують виплати протягом місяця. В рамках другого методу аукціонна нерухомість може бути продана за ціною нижчою за стартову, якщо не надійде більш вигідних пропозицій.

Знайти пропозиції квартир з аукціону можна на сайтах банків і на спеціальних майданчиках з електронними торгами. Для участі в аукціоні зареєструйтеся, подавши вказаний пакет документів, і оплатіть внесок. У разі перемоги внесіть завдаток за об'єкт і переходьте до його оформлення. Решту суми потрібно буде перерахувати на рахунок банку в установлені терміни.

Аукціонний метод корисний для ринку нерухомості в цілому, оскільки дозволяє зробити цю сферу більш упорядкованою і організованою, що в кінцевому підсумку йде на користь і експертам по нерухомості, і покупцям, і продавцям.