Новини

29/05/2020 16:28

Оподаткування доходу, отриманого від здавання об’єктів нерухомості в оренду

На сьогодні здавання в оренду житлової або комерційної нерухомості є стабільним джерелом доходу для багатьох її власників. Як і скільки податків потрібно сплачувати з доходів за договорами оренди?

На сьогодні здавання в оренду житлової або комерційної нерухомості є стабільним джерелом доходу для багатьох її власників. Для власників, які здають в оренду вільну квартиру, будинок, місце на паркінгу або ж інше нежитлове приміщення — це не основний прибуток, а, наприклад, приємне доповнення до заробітної плати. Водночас є власники нерухомості, для яких орендні операції є повноцінною підприємницькою діяльністю з метою одержання та збільшення доходу.

У будь-якому разі слід пам’ятати, що з усіх отриманих доходів потрібно сплатити податки в порядку та в розмірах, установлених законом. Вимоги щодо сплати податків відрізняються залежно від того, хто здає, кому здає та який об’єкт здає в оренду. Нижче з’ясуємо, як і скільки податків потрібно сплачувати з доходів за договорами оренди.

Варіант №1. Орендодавцем є фізична особа — власник об’єкта нерухомості

Сума податку залежатиме від розміру орендної плати, зазначеної в договорі, зокрема доведеться сплатити 18 % податку на доходи фізичних осіб і 1,5 % військового збору від договірної ціни.

Наприклад, дохід від здавання нерухомості в оренду за рік — 240000,00 грн. 

Податок на доходи фізичних осіб: 240000,00 х 18 % = 43200,00 грн.

Військовий збір: 240000,00 х 1,5 % = 3600,00 грн.

Загальна сума податку за рік — 46800,00 грн.

Якщо орендарем теж є фізична особа, то відповідальним за нарахування і сплату податку до бюджету буде орендодавець. Якщо ж об’єкт здають в оренду суб’єктові підприємницької діяльності, то замість орендодавця сплачувати такий податок повинен буде сам орендар.

У разі цих операцій особи самостійно повинні нарахувати та сплатити податок до бюджету протягом 40 календарних днів після останнього дня звітного кварталу.

Суми отриманого доходу за рік орендодавець відображає в річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яку має подати до контролюючого органу за місцем реєстрації до 1 травня року, що настає за звітним.

Якщо ж договір оренди об’єкта нерухомості засвідчено нотаріально або ж його укладають із допомогою рієлторів, такі особи повинні надсилати інформацію про договори до контролюючого органу.

Варіант №2. Орендодавцями є суб’єкти підприємницької діяльності, що перебувають на спрощеній системі оподаткування

Перебування на спрощеній системі оподаткування дає змогу таким суб’єктам мінімізувати податкове навантаження на бізнес, сплачувати один податок замість кількох і вести спрощену податкову звітність.

Якщо здавання об’єктів в оренду є метою одержання доходу, то в таких осіб має бути зареєстровано вид діяльності за кодом 68.20 “Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна”.

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюють сільські, селищні, міські ради в розрахунку на календарний місяць.

Для 2-ї групи платників єдиного податку (фізичні особи — підприємці) максимальний розмір ставок може бути встановлено в межах до 20 % від розміру мінімальної заробітної плати. У 2020 році це 944,60 грн (4723 грн х 20 %). Сплачувати цей єдиний податок потрібно щомісяця, останній день сплати — 20 число поточного місяця.

Для 3-ї групи платників єдиного податку (фізичні особи — підприємці та юридичні особи) ставка єдиного податку становить 5 % від отриманого доходу (якщо ПДВ входить до складу єдиного податку) або 3 % від отриманого доходу (+ сплата ПДВ). Сплачувати такий єдиний податок потрібно раз на квартал, після того як задекларували доходи, — протягом 10 днів після останнього дня подання декларації. Наприклад, єдиний податок за IV квартал 2019 р. потрібно було сплатити до 19 лютого включно.

Потрібно розуміти, що для таких суб’єктів передбачено певні обмеження в разі операцій з оренди нерухомості, а саме:

  • обмеження у виборі статусу орендарів. Платники 2-ї групи єдиного податку об’єкти нерухомості можуть здавати в оренду лише населенню та/або платникам єдиного податку. Важливо також розуміти, що якщо платник 2-ї групи надає послуги платникам на загальній системі оподаткування, то право на сплату єдиного податку в такому разі анулюється, а дохід, отриманий після дати такого порушення, підлягає оподаткуванню за ставкою 18 % (як для тих, хто працює на загальній системі) зі сплатою штрафів;
  • обмеження щодо площі об’єктів, які здаються в оренду (для платників єдиного податку 2-ї та 3-ї груп): площа орендованої земельної ділянки не повинна перевищувати 0,2 га; загальна площа житлових приміщень не повинна перевищувати 100 кв. м; загальна площа нежитлових приміщень не повинна перевищувати 300 кв. м.

Варіант №3. Орендодавцями є суб’єкти підприємницької діяльності, що перебувають на загальній системі оподаткування

Для загальної системи оподаткування в законодавстві не передбачено жодних обмежень щодо вибору орендарів, розміру площ об’єктів нерухомості тощо. Але в такому разі орендна плата підлягає оподаткуванню ПДВ (податком на додану вартість) у загальному порядку, тому орендодавець — платник ПДВ повинен нараховувати на орендну плату ПДВ-зобов’язання за правилом першої події: зарахування орендної плати на рахунок орендодавця або підписання акта приймання-передання послуг. Ставка податку — 20 % від договірної вартості орендної послуги.

Податкову декларацію потрібно подати за період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів наступного місяця. Сума податкового зобов’язання, яку платник податку зазначив у поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 днів після останнього дня, установленого для подання декларації.

Здебільшого платники обирають 2-гу або 3-ю групу єдиного податку, яку можуть використовувати як юридичні, так і фізичні особи — підприємці у сфері малого й середнього бізнесу. Це дає змогу сплачувати меншу суму податку, але одночасно й установлює обмеження щодо діяльності (максимальна сума доходу, кількість працівників, види діяльності тощо).

Нагадаємо, що незалежно від того, платниками якого податку є особи, які здають об'єкти нерухомості в оренду, у них має бути в наявності договір оренди або договір суборенди, підписані акти приймання-передання об'єктів нерухомості й акти надання послуг оренди. Інакше в разі виникнення питань із боку податкових органів довести правильність нарахування та сплати податків буде складно.

Iрина Плискань, юрисконсульт

Як вашому бізнесу може допомогти група компаній Activitis?

Ми проведемо аудит, виявимо точки зростання та запропонуємо стратегію розвитку бізнесу для досягнення ваших цілей. Наша команда здійснює не лише консалтинг, а й власноруч допоможе втілити нові рішення, щоб пришвидшити рух вашого бізнесу вперед. Пишіть нам на feedback@activitis.com або залиште повідомлення у зворотній формі.

Читайте також

Activitis стала членом міжнародної організації фахівців нерухомості FIABCI

Компанія Activitis приєдналась до FIABCI — міжнародної організації, яка об’єднує професіоналів в сфері нерухомості в 70 країнах світу.

29/05/2020 02:05
Детальніше

На що варто звернути увагу при укладанні договору управління майном

Які особливості при укладанні договору управління майном варто врахувати власникам об’єктів нерухомості для отримання максимальної вигоди від угоди.

29/05/2020 03:05
Детальніше

ОСББ або управляюча компанія?

Яку форму управління житловими об’єктами обрати як більш вигідний варіант і з економічної точки зору, і з точки зору організаційних аспектів, комфорту використання.

29/05/2020 03:05
Детальніше