Новини

10/06/2021 14:33

Сальвадор зробив біткоін офіційним платіжним засобом. Що далі?

Ініціатива президента Наїба Букеле нагадує історію El Petro — національної криптовалюти Венесуели.

На початку червня президент Сальвадору Наїб Букеле заявив, що планує зробити біткоін офіційним платіжним засобом в країні. 

“В перспективі це створить робочі місця і надасть доступ до фінансових послуг тисячам людей”,  сказав президент. На даний момент більшість мешканців Сальвадору користуються паперовими грошима (американським доларом), у 70% немає банківських рахунків і кредитних карт. Тобто величезна частина економіки знаходиться “в тіні”.  

Менш, ніж за тиждень закон підтримали. Законодавча асамблея Сальвадору віддала за нього 62 голоси з 84-х. Це перший подібний випадок в світовій історії. Чи допоможе біткоін економіці Сальвадору, сказати важко. Але поки що ця історія нагадує венесуельську сагу з Ель Петро. Знову дії відбуваються в Латинській Америці, в країні, де, м’яко кажучи, не все гаразд з економікою. 

Що не так з петро?

Зовнішній борг Венесуели перевищує 160 мільярдів доларів, вона його не виплачує, тому що в країні твориться жесть. При цьому, за запасами нафти держава знаходиться на першому місці в світі, випереджаючи такі країни як Саудівська Аравія, ОАЕ і Катар. А на початку XXI середній дохід на душу населення був найвищим в Латинській Америці.

Нафта  щастя і біда Венесуели. В економіці це називається "голландською хворобою". Це коли держава на 100% залежить від видобутку певних природних копалин і будь-яке зниження їхньої вартості б'є по ньому дуже боляче. У Венесуелі нафта загальмувала природний прогрес. Поки інші думали, що б таке зробити, щоб заробити грошей, тут просто добували "чорне золото" і продавали його. 

З 30-х по 70-ті роки минулого століття ВВП на душу населення в Венесуелі був на рівні західноєвропейських країн. Потім в світі впали ціни на нафту, нафтова промисловість в державі була націоналізована, президенти і режими змінювалися один за іншим, поки в результаті до влади не прийшли соціалісти. Замість розвитку інфраструктури та технологій вони щорічно ввалювали купу державних грошей в соціальний сектор. Закінчилося це все, як бачимо, погано. 

Відео. Що таке NFT-токени і чому за них платять мільйони?

Важливою складовою економічної кризи в Венесуелі є гіперінфляція. За даними МВФ, за 2018 рік рівень інфляції у Венесуелі склав 1 370 000%. Почалася потужна продовольча криза. Президент Мадуро пообіцяв це все виправити за допомогою криптовалюти El Petro, яка мала бути підкріплена нафтою. Під це буцімто було виділено 5 мільярдів барелів нафти на родовищі Аякуччо в нафтоносному поясі річки Оріноко. Також була анонсована El Petro Gold  валюта, забезпечена золотом. Але по факту журналісти Reuters, які зуміли потрапити на “родовища” так і не побачили, щоб там щось видобували. 

Як би там не було, але Мадуро оголосив про успішне розміщення токенів, в якому взяло участь майже 300 000 інвесторів. 36% транзакцій зробили в доларах, 15%  в євро, 18%  в ефірі та 31%  в біткоіні. Все це буцімто принесло економіці 3,3 мільярда доларів США. 

Але що вже мертве, те померти не може. Так і в цьому випадку. Уряд Венесуели випустив ще й нову традиційну валюту  суверенний болівар на заміну вбитого гіперінфляцією болівару фуерте. І, увага, забезпечив його курс криптовалютою Petro, якою ніхто, окрім самих венесуельців ніколи не розраховувався. Так от коли суверенний болівар втратив 99% своєї цінності, місцевий Центробанк обмінював його на El Petro за курсом покупки. Тобто робив, що хотів з курсом маріонеткової криптовалюти. 

Було:

1 петро = 1 барель нафти = 65 доларів = 3600 суверенних боліварів

Стало:

1 петро = 1 барель нафти = 65 доларів = 202 177 293 суверенних боліварів

Але міняють петро на болівари як і раніше 3600 до 1. 

А на початку 2020 Мадуро придумав нову геніальну ініціативу  створити міжнародне казино, робити ставки в якому можна виключно в національній криптовалюті El Petro. Всі виручені кошти підуть на охорону здоров’я і освіту. 

А що в Україні?

В Україні в останні роки часто говорять про створення національної цифрової валюти. По факту це та ж гривня, але електронна. На відміну від класичної криптовалюти, вона буде контролюватися Нацбанком. Свої цифрові валюти вже розробляють Китай, Швеція, Маршалові і Багамські острови. 

А от влада Південної Кореї вважає, що держави з розвиненою економікою не потребують власних криптовалют. Схожої думки притримуються і в США.

Зрозуміло одне. В Сальвадорі, Україні чи Таїті можна дозволити використання біткоіна платіжним засобом. Більш того, в нас і без усіх цих дозволів, є місця, де можна розрахуватися криптовалютами. Але треба заздалегідь проінформувати населення, що це дуже волатильна ризикована історія. Тому тримати гроші бажано у більш стабільних валютах. 

Що стосується національних криптовалют  вони, як і звичайні гроші є відображенням економіки держави. Якщо там біда, жоден токен її не спасе. А от використання блокчейну для аналізу грошових потоків  тема перспективна, яка може завдати клопоту корупціонерам. Є над чим подумати. 

Більше цікавих історій шукайте на каналі Активні Фінанси в YouTube

Як вашому бізнесу може допомогти група компаній Activitis?

Ми проведемо аудит, виявимо точки зростання та запропонуємо стратегію розвитку бізнесу для досягнення ваших цілей. Наша команда здійснює не лише консалтинг, а й власноруч допоможе втілити нові рішення, щоб пришвидшити рух вашого бізнесу вперед. Пишіть нам на feedback@activitis.com або залиште повідомлення у зворотній формі.

Читайте також

Activitis стала членом міжнародної організації фахівців нерухомості FIABCI

Компанія Activitis приєдналась до FIABCI — міжнародної організації, яка об’єднує професіоналів в сфері нерухомості в 70 країнах світу.

29/05/2020 02:05
Детальніше

На що варто звернути увагу при укладанні договору управління майном

Які особливості при укладанні договору управління майном варто врахувати власникам об’єктів нерухомості для отримання максимальної вигоди від угоди.

29/05/2020 03:05
Детальніше

ОСББ або управляюча компанія?

Яку форму управління житловими об’єктами обрати як більш вигідний варіант і з економічної точки зору, і з точки зору організаційних аспектів, комфорту використання.

29/05/2020 03:05
Детальніше